Jak vybrat dětské odrážedlo?

Dětská odrážedla mohou mít mnoho podob od odrážecího kola bez šlapek, motorky, auta a jiných. Pokud je vaše dítě dostatečně akční na to, aby už začalo rozvíjet sportovní aktivity, pak je právě nejlepší doba na pořízení odrážedla pro nejmenší. Ta jsou ideální pro děti, které ještě nejsou dostatečně motoricky vyspělé na opravdové jízdní kolo. Zjistěte, jaké vlastnosti by odrážedlo mělo mít, aby plně odpovídalo potřebám malého dobrodruha.

1. Proč odrážedlo?

Kromě toho, že bude jízda na odrážedle pro dítě velká zábava, naučí se také hned několik základních dovedností, které později výrazně urychlí výuku jízdy na kole:

  1. Držet rovnováhu a koordinaci těla
  2. Zatáčet
  3. Odhadovat vzdálenost a rychlost, kterou může samo ovlivnit

Díky těmto dovednostem získaným na odrážedle děti později na klasickém kole s pedály jezdí prakticky okamžitě, často i bez pomocných koleček. Rovnováhu se dítě učí zcela přirozeně a intuitivně, protože při jízdě snadno dosáhne na zem, kdy potřebuje. Malému cyklistovi tak ani nepřijde, že při odrážení jede téměř bez opory. Zatáčení je také nezbytnou dovedností, bez které se jízda na kole neobejde.

2. Základní předvýběr? – podle věku

Nejdříve si ujasněte, zda je dítě vzhledem k věku a zkušenostem schopno pouze sedět na odrážedle a odstrkovat se nohama, nebo už je schopno samo udržet rovnováhu a při odrážení jet. Odrážedla jsou různě velká a často mají nastavitelná sedla. Aby dítě dokázalo na odrážedle jezdit, je nutné, aby z jeho sedla dosáhlo na zem celými chodidly, ne pouze špičkami nohou.

3. Hlavní parametry

Velikost

Před zakoupením odrážedla doporučujeme změřit dítě od rozkroku k zemi, když stojí rozkročené (jako když sedí na odrážedle). Tento údaj porovnejte s údaji o minimální výšce nastavení sedla a podle toho vyberte vhodnou velikost. Obecně platí, že:

  • od 20 měsíců věku – výška dítěte přibližně od 85 cm, sedátko nejníže 29 cm
  • od 2,5 let věku – výška dítěte od 90 cm, sedátko nejníže 34 cm
  • od 3 let věku – výška dítěte od 95 či 98 cm, sedátko nejníže 40 cm

Vždy dbejte na to, aby dítě bez problému dosáhlo chodidly na zem. Je to důležité nejen pro pocit jistoty dítěte, ale především z pohledu bezpečnosti. Dosah na zem zabrání případným drobným nehodám a dítě se díky tomu nebude bát. Nezapomeňte, že dítě rovněž musí ze sedla dosáhnout na řídítka, aby mohlo jízdu ovládat. Stejně jako je tomu u šlapacího kola, je nutné, aby dítě při stoji na zemi rozkročmo nad odrážedlem mělo mezi rozkrokem a horní rámovou trubkou dostatek místa.

Hmotnost

Vzhledem k faktu, že na odrážedle budou jezdit malé děti, bude důležitým kritériem pro výběr nízká hmotnost. Dítě musí být schopno s vozítkem snadno manipulovat, a pokud nebude chtít jezdit, musí ho zvládnout samo nést nebo vézt. Kvalitní výrobky váží kolem 3,5 až 5,5 kg. Platí tedy pravidlo – čím lehčí, tím lépe pro dítě.

Některé modely dosahují i extrémní lehkosti, dle typu jen 2–3 kg, za tento nadstandard si ale připlatíte. Nízká hmotnost však nesmí být na úkor odolnosti a pevnosti, jako to může být v případě některých plastových modelů.

  • Pro nejmenší děti (17 či 18 měsíců) se hmotnost pohybuje od 2,6 do 3,6 kg
  • 2leté děti zvládnou váhu kolem 4 kg, zvláště pokud má odrážedlo plnou výbavu včetně nafukovacích pneumatik a brzd
  • od 2,5 let lze pořídit kolo nad 4 kg

Hmotnost je závislá především na použitém materiálu (oproti běžnému kovu je lehčí hliník či slitiny) a také na výbavě. Modely s nenafukovacími koly jsou až o 1 kg lehčí než ty s nafukovacími pneumatikami.

4. Na co se zaměřit

Bezpečnost

Na trhu najdete odrážedla různé kvality, která vlastní různé certifikáty a potvrzení o bezpečnosti. Informace o maximální nosnosti a o věkové skupině musí být vždy uvedeny přímo na výrobku, jeho obalu nebo v návodu.

Na výrobku se nesmí vyskytovat žádné ostré hrany nebo ostrá zakončení, která by mohla dítěti ublížit při pádu. Zároveň se zaměřte i na komponenty, které by se mohly ulomit a ostrý okraj vytvořit. Případné vyčnívající trubky a tuhé součásti musí být spolehlivě zakrytovány. Části, které se pohybují proti sobě (tj. vykonávají střižný pohyb), musí mít mezi sebou bezpečnou mezeru nejméně 12 mm. Mezery mezi koly a ostatními částmi výrobku musí být maximálně 5 mm nebo minimálně 12 mm.

Na odrážedle se pohybuje malé a lehké dítě, a to velmi nízkou rychlostí. Pády nastanou, ale zřídka představují nějaké větší riziko. Parametrem, který stojí za uvážení, jsou zaoblené rukojeti a možnost omezení otočení řídítek, aby se nemohla protočit, zablokovat přední kolo a způsobit pád.

Komfort

U některých výrobků mohou být sedla polstrovaná a měkká, u většiny to ale bývá plast potažený koženkou s vycpávkou nebo pouze plast. Takové sedlo bude lehčí, ale pokud by bylo pro dítě tvrdé, můžete koupit jiné nebo dokoupit měkký potah na sedlo.

V každém případě by měly být na řídítkách tzv. gripy – gumové návleky zakončené zvýšeným lemem, aby dětem neklouzaly ruce z řídítek. Nejlepší variantou je guma, která hodně vydrží, méně kvalitní molitanové gripy se rychleji opotřebují. Pokud dítě prodře konce (v případě, že odrážedlo často padá na zem), je možné gripy vyměnit. Potřebujete jen sehnat správný rozměr na řídítka vašeho odrážedla – nejčastěji jsou vyráběné na průměr řídítek 22 mm.

Kola

Na trhu lze najít mnoho typů odrážedel – některá bez nafukovacích kol a bez kvalitních nábojů. Pokud ale vybíráte kvalitu, zvolte raději nafukovací zapletená kola s náboji, jako u klasického kola. Taková kola se budou hladce točit, zvládnou i složitější povrch a budou mít lepší jízdní vlastnosti. Zvolte spíše model s kvalitními koly než s brzdou.

Co se týká počtu kol, lze vybírat dvoustopá odrážedla, která mají čtyři nebo i tři kola, a jednostopá se dvěma koly. Průměr kol osciluje mezi velikostmi 10“ a 12“. U takto malých kol se nevyplatí dělat pneumatiky i s duší a díky dobrým ložiskům nebude rozdíl v jízdě ani znát.

Nafukovací kola dobře pruží v terénu, skýtají možnost rychlejší jízdy. Nevýhodou je, že je můžete píchnout a také jsou těžší (přidají na váze až o 1 kg).

Nenafukovací kola nelze píchnout, jsou lehká, a tedy i odrážedlo s nimi je lehčí, což je ideální pro malé děti. K minusům patří fakt, že méně pruží v terénu a mohou být línější. Každopádně i tato kola mohou být hodně kvalitní, rozhodně to není tvrdý plast, který znáte z plastových motorek a autíček. Vzhledem ke značnému snížení váhy budou plně vyhovovat dětem od 1,5 či 2 let. U některých modelů lze dokonce po čase pneumatiky vyměnit za nafukovací.

Příslušenství pro odrážedla

* Nezapomeňte, že k cyklistovi automaticky patří i helma, která je nezbytná pro dodržení bezpečnosti. To samozřejmě platí i pro dítě na odrážedle.
* Hodit se mohou také cyklistické rukavice, které sají pot, a dítěti tak nekloužou ruce z řídítek. Zároveň mohou rukavice ochránit před odřením dlaní při případném pádu. Rukavice lze pořídit i pro velmi malé ručky.
Odrážedlo můžete doplnit o zvonek, kterým na sebe dítě může zavčasu upozornit.
Malému raubířovi se jistě vyplatí pořídit i chráničeochranné návleky na boty nebo kvalitní obuv s gumovou špičkou, protože boty budou při odrážení a brzdění značně trpět.