Jak vybrat domeček pro panenky?

Každé dítě by si přálo domeček pro panenky a že je z čeho vybírat. Radost můžete udělat i malým přenosným domečkem pro panenky, který si vaše ratolest může vzít s sebou na prázdniny. Velký dřevěný domeček pro panenky pak může sloužit také jako dekorace v pokoji, pokud se v něm zrovna nebude odehrávat nějaké dobrodružství.

1. Druhy domečků

Dřevěný
Dřevěný domeček pro panenky může v rodině přecházet z generace na generaci. Odolný materiál zkousne i nešikovné dětské zacházení a pokud přeci jen podlehne, snadno ho doma sami opravíte.

Plastový
Plastový domeček pro panenky je snadno omyvatelný a rozlitý džus ho nijak nezaskočí. Menší modely jsou vhodné i jako přenosné domečky pro panenky, díky obecně nižší hmotnosti oproti dřevěným konstrukcím. Obrácenou stranou mince je však nižší stabilita. 

Papírový
Domeček z kartonu pro panenky je ideální volbou, jak zabavit svou ratolest na dovolené. Cenově dostupný papírový domeček pro panenky nezatíží vaši peněženku ani kufr. Zpravidla se dodávají rozložené, takže i samotné sestavení může být zábavou nejen pro vaše dítě, ale i pro vás, když budete společně zkoumat, jak postavit domeček pro panenky.

2. Parametry

Rozměry
Při výběru zvažte, kolik místa v dětském pokoji na domeček vyhradíte. Na trhu jsou k mání modely miniaturních rozměrů 12 × 14 × 6 cm, středně velké 50 × 25 × 50 cm i opravdu rozměrné rezidence pro panenky 120 × 40 × 135 cm. Když bude domeček pro panenky velký, navodí pocit opravdovosti a děti si s nimi vyhrají i společně se sourozenci, aniž by vznikaly války o to, kdo si bude zrovna hrát.

Hmotnost
Pokud plánujete domeček stěhovat (například na prázdniny na chalupu), bude vhodnější lehčí a menší přenosný domeček pro panenky. Plastové domečky pro panenky mají obecně nižší hmotnost. Při započtení výbavy dosáhnou vysoké, několikapatrové domečky úctyhodné hmotnosti (pokud je dřevěný domeček pro panenky velký, váží třeba i 20 kg). Najdete však i mini domeček pro panenky, který se vejde i do batůžku a vaše dítě si ho může užívat i na cestách, nebo v parku.

Výbava
Vnitřní výbava je stejně důležitá jako domeček samotný, jak vyrobit domeček pro panenky, který bude zábavný právě pro vaše dítě? Zjistěte, zda nebude potřeba nábytek do domečku pro panenky dokoupit. Některé domečky nabízí jen několik základních kousků nábytku, v jiných najdete i drobnější bytové doplňky, panenky a domácí mazlíčky. Využijte také toho, že nikdo nezná vaše dítě lépe než vy - dokupte k domečku například samolepky a další hračky, které promění tuctový domeček pro panenky na sídlo superhrdinů, vojenskou základnu, nebo hrad pro rytíře, místo princezen.

Kvalita zpracování
Domečky pro panenky, zejména ty větší, musí být odolné a především stabilní, aby hra s nimi byla bezpečná. Proto dejte přednost modelům se širokou základnou. Domečky připomínající nábytkovou stěnu se dětem snáze převrhnou. Předtím, než nadšenému dítěti předáte domeček do správy, ukažte mu všechno vybavení i funkce a zpočátku na něj dohlížejte. Kvalitní domeček by neměl mít ostré ani nezabroušené hrany, o které by se dítě mohlo poranit.

Cena
Cenu domečku ovlivňuje velikost, materiál, příslušenství a také značka. Větší domečky jsou přirozeně dražší než ty menší. Nejlevnější varianty domečků pro panenky z plastu pořídíte za méně než 800 Kč. Cena jednoduchých modelů se pohybuje okolo 1 000 Kč. V cenovém rozpětí 2 300 Kč až 3 300 Kč už najdete kvalitní bohatě vybavené domečky.

3. Údržba a servis

V poslední řadě zkontrolujte také možnosti údržby. Děti mohou domeček ušpinit, oslintat a také se v zákoutích a záhybech může usazovat prach. V návodu k použití si přečtěte doporučení výrobce, která se týkají údržby, a řiďte se jimi.

Plastové modely bez textilních a interaktivních částí se vám budou čistit snadno. Stačí je osprchovat vlažnou vodou, popřípadě omýt mýdlem a nechat vyschnout. U interaktivních modelů, které obsahují elektronické součástky, musíte postupovat opatrněji a domeček a jeho části jen lehce otřít hadříkem.