Jak vybrat hrací domeček?

Domeček slouží jako skrýš, rozvíjí dětskou představivost, pomáhá s ujasněním rolí a nabízí bezpočet herních variací, takže se dětem jen tak neokouká. Na trhu najdete jak zahradní domečky, tak modely vhodné do pokojíčků. Na výběr máte klasické obytné domy, stany, indiánská týpí i méně tradiční hasičské stanice, pohádkové zámky, altánky či cirkusová šapito. 

Kvalita zpracování
Nezapomínejte ani na kvalitu zpracování. U domečků určených do exteriéru se zajímejte o přítomnost povrchové úpravy s UV filtrem, která ochrání barvy před vyblednutím. Samozřejmostí jsou oblé a zabroušené hrany, jež neohrozí děti během hry.

Design
Při výběru designu berte ohled na zájmy dítěte a na pohlaví. Na trhu najdete jak modely, které připomínají běžné obytné domy, tak třeba požární stanice, kempingové stany, pohádkové altány nebo indiánská týpí. Výrobci se předhánějí v různorodosti designů, můžete si vybrat mezi minimalistickými dřevěnými domečky v přírodních barvách, křiklavě barevnými modely z plastu nebo stany s pohádkovými motivy.

Cena
Nejjednodušší látkové domečky pořídíte za méně než 300 Kč. Dřevěné modely jsou dražší a jejich pořizovací cena začíná na 5 000 Kč. Nejlevnější skákací hrady koupíte od 1 000 Kč.

3. Parametry

Rozměry
Rozměry hracích domečků se liší podle typu, konstrukce a počtu dětí, jež si v něm mohou hrát. Domečky určené do interiéru jsou menší než ty zahradní. Průměrný rozměr menšího dřevěného domečku určeného do exteriéru je 130 x 160 x 120 cm, látkový domeček do interiéru 100 x 70 x 95 cm, rozměr stanu 110 x 110 x 90 cm. Před nákupem si dobře přeměřte místo, které na hrací domeček máte.

Hmotnost
Hmotnost se liší o stovky kilogramů. Velké dřevěné domečky mohou vážit více než 300 kg, na druhém konci spektra jsou malé domečky z látky, jejichž hmotnost nepřesahuje 3 kg. Hmotnost sledujte v případě, že budete s domečkem pravidelně manipulovat.

Nosnost
V popisu produktu bývá uveden počet dětí, které si mohou v domečku hrát, jejich hmotnost i celková nosnost domku. Hmotnost dítěte nepřesahuje 45 kg. Pokud dno domečku není vyvýšené, výrobci nosnost neuvádí. V opačném případě si zkontrolujte, zda hmotnost dětí nepřekračuje doporučenou nosnost.

4. Rady

Údržba
Před nákupem hracího domečku se seznamte s možnostmi údržby. Pokud tyto informace v popisu produktu nenajdete, napište prodejci či výrobci a nechte si poradit.
Výhodou plastových domečků je snadná údržba, pokud se ušpiní, snadno je omyjete hadříkem a vlažnou, popřípadě mýdlovou vodou v případě odolnějších nečistot. Stejně můžete většinou postupovat také u dobře ošetřeného dřeva.
Před nákupem domečku, stanu či týpí, jehož součást tvoří i textilní části, si ověřte možnost praní v pračce, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni, že látka nejde odpojit od pevné konstrukce nebo se z jiných důvodů nehodí k praní v pračce. Než pak začnete prát, důkladně si přečtěte pokyny výrobce a řiďte se jimi.
Povrch dřevěných domečků je potřeba pravidelně udržovat lakováním či voskováním. Pokud máte domeček v interiéru, stačí povrch upravit jednou, nejlépe hned po nákupu. Jiná situace nastává u domečků umístěných venku, kde je dřevo vystaveno působení povětrnostních vlivů a potřebuje pravidelnou úpravu. Nátěr opakujte podle potřeby či doporučení výrobce. Nejčastěji v intervalu 2 až 5 let.