Jak vybrat hrací podložku?

Hrací podložka slouží nejen k odpočinku, ale dokáže zabavit dítě i na delší dobu, navíc vhodným způsobem rozvíjí jeho smysly i motorické dovednosti. Podložku vybírejte podle věku i podle toho, jak dlouho ji chcete používat.

1. Druhy podložek

2. Podle čeho vybrat

Věk dítěte

Dítě se v prvním roce života rychle vyvíjí a spolu s tím se mění i jeho schopnosti a zájmy.

* První tři měsíce tráví miminko v poloze na zádech, později se přetáčí na bříško a potřebuje měkkou hrací podložku na zkoumání světa z jiné perspektivy.
Když už leze nebo samo sedí, může mu deka posloužit jako zábavné místo ke hraní.
Starším dětem pak vyhovují velké měkké podložky, na nichž si mohou hrát. Některé z těchto podložek lze použít i ke cvičení.

Materiál a kvalita zpracování

* Na trhu jsou k mání podložky z různých materiálů od gumy (nafukovací podložky do vody) přes bavlnu a plyš až po polyester a různé měkké pěny.
* Základem je, aby podložka byla dostatečně polstrovaná, izolovala miminko od chladu podlahy a poskytla mu pohodlí při odpočinku i během hry.
Hrazdička musí být stabilní, a když se o ni dítě zapře, musí držet.
Součástí hrací podložky nemají být žádné malé díly ani součástky, jež by mohlo dítě spolknout.
Před nákupem se ujistěte, že výrobek splňuje veškeré bezpečnostní normy.

Rozměry

* Zaměřte se na velikost hrací plochy. Menší podložka je vhodná do 3 měsíců věku dítěte, větší provedení (např. 120 × 120 cm) vyberte pro dítě, které se už umí překulit na bříško.
* Pokud si chcete brát podložku i na cesty, hledejte modely, které lze snadno rozložit a složit, a podívejte se také na jejich cestovní rozměry.
* Některé podložky mají v základní výbavě také cestovní tašku.

Bezpečnost

* Před nákupem si přečtěte recenze uživatelů, kteří mají s podložkou vlastní zkušenosti. To, co se dočtete v popisech produktů a vysledujete z fotek, nemusí stačit.
Až budete mít podložku v ruce, nejdříve si ji dobře prohlédněte, nikde nesmí být ostré hrany a malé odnímatelné části, které by mohlo dítě spolknout.
Hrací podložku sestavujte podle návodu, odzkoušejte ji a ujistěte se, že vše drží tak, jak má.
Užitečným bezpečnostním prvkem je mantinel nebo vyvýšený okraj, jenž dítko udrží na podložce.