Jak vybrat puzzle pro děti ?

Správně zvolené puzzle pro vaše dítě je zdrojem radosti, zábavy a v neposlední řadě je to výborná forma rozvoje dítěte v rámci jeho vlastní kreativity a manuální zručnosti. Proto bychom si měli uvědomit, že pokud zvolíme například příliš obtížné a rozsáhlé předlohy, tak se zábava promění v nudu a nebo dokonce ve zklamání. Z tohoto důvodu vám přinášíme jednoduchou a srozumitelnou pomůcku jak správně vybrat puzzle odpovídající dovednostem a věku vašeho dítěte.

 

Jaké jsou tedy výhody skládání puzzle?

Hraní s puzzle je dobrým tréninkem jak manuální zručnosti, postřehu, reflexe, pohledového vnímání, které jsou základem strategie pro skládání dílků puzzle. Dítě se učí trpělivosti, vytrvalosti, zodpovědnosti a disciplíně, kde se konečnou odměnou stává spokojenost po dokončení kompletní předlohy motivu. Puzzle je nejen samostatná činnost, ale také výborná zábava pro přátele nebo celou rodinu.

 

Jak správně posoudit stupeň obtížnosti?

Obtížnost je zpravidla ovlivněna těmito faktory:

  • celkový počet dílků
  • velikost jednotlivých dílků
  • detaily v motivu a jeho barevné variace
  • předchozí zkušenost dítěte se stavěním puzzle
  • kvalita materiálu (tloušťka lepenky a celková mechanická odolnost)
  • další vlastnosti, které mohou pomoci při skládání (kontury v obrázku, tvary dílků, atd.)

 

Kdy je idální začít se stavěním?

Puzzle Castorland jsou určeny pro děti ve věku od tří let. To je mnohdy ten správný čas začít si hrát s lepenkovými puzzle. V tomto věku dítě obecně přestává objevovat svět ústy a začíná se zdokonalovat v manuální zručnosti a vizuálním vnímání. Pokud dítě nemá předchozí zkušenost se stavebnicemi a skládankami, tak doporučujeme, aby v těch prvních krocích pomáhali rodiče. 

 

Puzzle pro dítě ve věku 3 let 

Pro nejmenší děti, které se skládáním teprve začínají, doporučujeme vybrat puzzle s velkými dílky, které dítě snáz uchopí. Důležité je vybrat i správný motiv, tak aby dítě zaujalo, např. oblíbenou hračku či postavičku z pohádky.

V tomto věku dítě rádo skládá známé objekty, s kterými se již dříve setkalo. Naše nabídka zahrnuje témata z oblíbených pohádek, roztomilé domácí mazlíčky, dopravní prostředky a mnoho dalších dětských motivů.

Doporučujeme puzzle ze série 4xPuzzle , které obsahuje sadu 4 obrázků. Obrázky jsou rozděleny do 4, 5, 6 a 7 dílků, ve verzi hospodářství to je potom 3, 4, 6 a 9 dílků. Zde je důležité poznamenat, že se jedná o obrysy obrázků, což dítěti velmi usnadní rozpoznat, kam určitý díl patří. Kromě toho, mají obrázky odstupňovanou úroveň obtížnosti. Skládání puzzle byste měli začít s nejmenším počtem dílků a po prvním úspěchu postupně pokračovat s dalšími obrázky, skládající se z více dílků.

Jako další puzzle pro děti ve věku od 3 let, které již získali určité zkušenosti, doporučujeme puzzle ze série 4xPuzzle, které obsahuje sadu 4 obrázků rozdělených do 8, 12, 15 a 20 dílů.

Alternativou k těmto produktům ze skupiny 4xPuzzle jsou puzzle série puzzle 12 Maxi . Jedná se o velmi velké puzzle dílky, takže jejich skládání je velmi snadné a dokončit takový obrázek bude jistě pro dítě velmi zajímavé.

Jako další variantu můžeme doporučit puzzle ze série puzzle Midi 15 , které jsou cenově dostupné, mají menší formát, ale i přesto mají výhody dražších výrobků. 

 

Puzzle pro dítě ve věku 4 - 5 let 

Jakmile dítě získá více zkušeností s prvním skládáním puzzle, začne vnímat rotaci a smysl spojování dílků. Ačkoli často stále používá k testování metodu pokus – omyl, tak již začíná systematicky pracovat. To je známkou toho, že můžete pořídit puzzle s větším počtem dílků nebo složitější ilustrací.

U čtyřletého dítěte doporučujeme puzzle ze série Puzzle Maxi 20 , jako další produkt  navrhujeme sérii puzzle 40 Maxi s podobným formátem jako Puzzle 20 Maxi, jen obsahuje o něco menší dílky. Můžete také zvolit o něco menší Puzzle 30 , které by mělo být také atraktivní pro dítě v tomto věku.

U pětiletého dítěte doporučujeme puzzle ze série 4xPuzzle , které se skládá ze čtyř obrázků obsahující 30, 40, 50 a 60 dílků. Pak také můžeme doporučit Puzzle 60 dílků a skutečně cenově dostupné Puzzle 70 Midi. 

 

Puzzle pro dítě ve věku 6 - 8 let 

V šesti letech má dítě vyvinuto dostatek schopností rozpoznat dílky vzhledem k jejich určení a zvládnout dílky roztřídit dle tvaru, barvy nebo objektu v obraze. Mohou tak rozvíjet svou vlastní kreativitou metody skládání. Děti v této věkové skupině hledají hračky, které budou vyhovovat jejich náročnosti. To je ten správný čas, aby přijali výzvu, kterou představuje Puzzle 120 dílků. V závislosti na předchozí zkušenosti se skládáním, můžete zkusit puzzle s vyšším počtem dílků např. 260 dílků a nebo rovnou 500 dílků a tak  pomalu odstartovat téměř nekonečné dobrodružství s puzzle.

Je důležité myslet na to, že doporučený počet dílků, stejně jako stupeň obtížnosti se mohou lišit v závislosti na individualitě každého dítěte.

Puzzle4u.cz Vám přeje mnoho zábavy při skládání puzzle !

velkost_puzzle_dilku_castorland

tabulka_puzzle