Jak vybrat stolní hru?

Deskové hry zaženou dlouhou chvíli, procvičí vaši paměť, logické myšlení nebo jen zajistí dostatek zábavy na večer s přáteli. Společenské hry vybírejte podle věku a schopností hráčů, nejčastějšího počtu účastníků i preferovaného typu pomůcek. A pokud vybíráte deskovku jako dárek, myslete i na záliby obdarovávaného, jeho oblíbené filmy, knihy či postavy, témata stolních her jsou totiž velmi různorodá.

3. Rozdělení podle typu pomůcek

Deskové hry

I když by se mohlo zdát, že desková je každá stolní hra, toto rozdělení slouží především k odlišení primárního herního prvku. Deskové hry se odehrávají přímo na herní desce a jejich herní plán může být pevný, nebo variabilní, kdy se každá hra od té předchozí může lišit. Mezi prototypické deskové strategické hry patří nestárnoucí Monopoly nebo stavitelské Carcassonne. Deskové hry patří mezi nákladnější typ her a jejich hraní bývá časově náročnější.

Figurkové hry

Figurkové hry poznáte podle velkého počtu miniaturních postaviček od válečníků, zombie po roboty. Obvykle se jedná o strategické hry s válečnou tematikou, fantasy, sci-fi světem i postapokalyptickým dějem. Figurkové hry se hodí převážně pro zkušenější hráče nebo sběratele. I z toho důvodu se jedná spíše o dražší hry.

Kostkové hry

Základní herní částí jsou kostky, které mohou být doplněny herním plánem, obrázky a figurkami. Mezi klasické kostkové hry patří staré známé Člověče, nezlob se. Tradičním typem herních kostek jsou šestistěnné krychličky, existují ovšem i hry s kostkami, které mají stěn více. Stěny kostek mohou být označeny počty teček, čísly, barvami nebo třeba obrázky. Kostkové hry jsou skvělým příkladem hry, ve které má náhoda hlavní podíl na výsledku hry.

Karetní hry se dělí na klasické (mariášové), nebo moderní (party, Černé historky). Jejich výhodou je skladnost a většinou i jednoduchá pravidla.

Elektronické hry

Elektronické hry se neobejdou bez zdroje energie. Mohou mít podobu barevných elektronických tabulek, časovačů a blikajících displejů reagujících na činnost hráče. Mnoho těchto her je určeno pro děti předškolního věku, kdy hravou formou rozvíjejí jejich znalosti a dovednosti. Na své si ale také přijdou milovníci postřehových her, kterým elektronické hry blikáním avizují náhlou změnu pohybu nebo třeba odpočítávají rychlost odpovědí jako u hry Země město.

4. Na co se zaměřit

Rozšíření

Výrobci některých stolních her, obzvláště strategických a výpravných, vydávají rozšíření neboli dodatky. Rozšíření obohacuje základní verzi hry o nové dobrodružství, může přidávat nové figurky, karty, území nebo rozšiřuje příběh o nové zápletky a záporné postavy. Herní dodatky nefungují samostatně, vždy se připojují k základní verzi hry.

K některým hrám existují také speciální limitované nebo tematické edice. Limitované edice vydávají výrobci her u nějaké mimořádné příležitosti, jako je třeba výročí prvního uvedení hry na trh. Tematické edice her například převádí téma základní verze hry na téma jiné (např. Monopoly Česká republika) a jsou obvykle samostatné, tedy k jejich hraní nepotřebujete základní verzi hry.

Časová náročnost

Odhadovaná délka hry vám může prozradit její celkovou náročnost. Pokud hledáte hry především na pobavení a odlehčení společného večeru s rodinou a přáteli, neměly by být hry příliš zdlouhavé. Ideální doba se v tomto případě pohybuje od 30 do 60 minut. Orientační doba je pouze přibližný údaj, vždy pochopitelně záleží na počtu hráčů. Hry trvající méně než 25 minut jsou skvělou volbou na cestování do vlaku nebo na chvilkové zabavení dětí. U strategických a složitějších her se doba hraní může vyšplhat na několik hodin.

Reálná délka hry se může prodloužit o dobu potřebnou na zvládnutí pravidel a rozestavení území, což u některých strategických a válečných her může zabrat i necelou hodinu.

Jazyk

Pokud kupujete hru, která má anglický název, ověřte si, že je zpracovaná v takové jazykové verzi, jakou si přejete. Někdy je u her v českém překladu ponechán stejný název, jaký mají v originálním znění, a snadno tak může při koupi dojít k záměně. Existují také typy her, u kterých na jazyku nezáleží, protože se jejich samotný herní materiál obejde zcela bez textu. Pokud však neznáte její pravidla, může i to představovat problém.

Počet hráčů

Při výběru hry si zkuste předběžně spočítat, kolik lidí s vámi může pravidelně hrát, i to, zda je hru možné odehrát pouze ve dvojici. Neplatí, že hra bude rychlejší, pokud ji bude hrát méně hráčů. Například strategické hry s válečnou tematikou jsou často určeny jen pro dva hráče, a přesto mohou trvat i několik hodin.

Zajímavosti

Deskové hry lze také rozlišovat na Eurohry a Ameritrash, tedy hry amerického stylu. Eurohry pocházející z Německa jsou většinou charakteristické nepřímým konfliktem mezi hráči, například soubojem o zdroje. Hráči většinou hrají ve stejném počtu až do konce. Naopak v Ameritrash hrách dochází k přímému boji hrdinů a frakcí. Nejstarší do současné doby hraná hra je původně čínská hra Go, která vznikla zhruba ve 2 tisíciletí př. n. l. Největší herní akcí v České republice je několikadenní festival Deskohraní, který se koná každoročně od roku 2001. Tématem deskových her se zabýval český spisovatel literatury pro mládež Miloš Zapletal, který sepsal několik encyklopedií her a v roce 1991 vydal Velkou knihu deskových herDo české Guinessovy knihy rekordů se zapsala obec Rovensko v Olomouckém kraji, kde v roce 2009 zasedla ke hře Člověče, nezlob se stovka soutěživců.