Jak vybrat panenku?

Ať už máte doma malou opečovávatelku, nebo zapálenou fanynku pohádky Frozen, každá jistě ocení tematickou panenku miminko, princeznu nebo třeba mýtickou čarodějku. Na trhu existuje nepřeberné množství sérií a kolekcí, ze kterých si vybere každá holčička. V našem rádci vám pomůžeme s rychlou orientací v nabídce a upozorníme na některé další důležité parametry.

2. Na co se zaměřit

Věk dítěte

Dalším nezanedbatelným faktorem při výběru je věk, od kterého se odvíjí zájmy i vhodnost panenky z hlediska bezpečnosti. Pro děti do tří let je obecně vhodnější látková měkká panenka, kterou snadno vyperete. Čím pestrobarevnější, tím lepší - dítě rozvíjí smyslové vnímání a seznamuje se s rozmanitostí světa. U nejmenších dětí je dále nutné, aby se hračka nedala rozložit do malých nebezpečných částí, které by bylo možné vdechnout nebo spolknout. Nezapomínejte například na možnost uchycení hračky nad kočárek či postýlku.

U školních a předškolních dětí přestává postupně hrát hlavní roli roztomilost hraček a začíná je zajímat spíše reálnost podoby. Dívky si s panenkami hrají na rodinu a zodpovědně se o ně starají. U těchto hraček výrobci myslí i na doplňky – od sponek přes oblečení, předměty denní potřeby až po školní pomůcky.

Speciální vlastnosti

Výrobci se předhánějí v inovacích a panenkám často dodávají vlastnosti či funkce, které je stále více přibližují reálnému světu. Kromě poměrně obvyklého ohýbání končetin, otáčení hlavou a zavírání očí mohou vydávat různé zvuky, jako smích, pláč, či dokonce říkat jednoduchá slova. To ovšem není vše. Pokročilé panenky umí jíst, čůrat, koupat se i spát. Větší slečny mohou svým malým kamarádkám upravovat vzhled, česat je nebo třeba změnit barvu vlasů a namalovat speciálními líčidly.

Kvalita zpracování

Při výběru panenky je důležité věnovat pozornost i vlastnostem, které nejsou na první pohled vidět, jako jsou kvalita, bezpečnost a zdravotní nezávadnost. U nejlevnějších hraček byste se měli mít na pozoru, ale ani ty drahé nemusí být automaticky bezpečné. V orientaci vám mohou pomoci základní symboly bezpečnosti a vždy byste měli nakupovat u ověřeného prodejce.

Jelikož se spoustu hraček dováží z celého světa, zavedla Evropská unie směrnici o bezpečnosti hraček s označením CE, která stanovuje minimální normy nezávadnosti.

3. Nejznámější série

4. Bohatý výběr doplňků

* K většině oblíbených typů panenek je možné pořídit oblečky. Vybírat lze z pestrého množství oblečení pro volný čas, sport i společenské příležitosti. K tomu patří módní doplňky jako sponky, kabelky nebo šperky.

* Výrobci myslí i na praktické vybavení domečků pro panenky a jejich pokojíčků. Plastové, nebo dřevěné domečky můžete vybavit stolečky, židličkami, skříněmi a toaletními stolky.

A kdo se chce trochu provětrat, může dokoupit třeba kočárek pro panenkyvozidlo, cestovní karavan, autosedačku nebo přebalovací sadu.